A kézirat nomádjai

Szonja és Hajdú őrmester csak futólag beszélgetnek a xiungnukról, az ellopott kézirat szereplőiről. De kik is ők valójában? Mi közük a sztorihoz? Tényleg ők voltak a Mulan rajzfilm gonoszai? És hogy a bánatban kell kiejteni a nevüket?

A szerepükről talán majd máskor beszélnék hosszabban, mert nem akarok túl sokat elárulni a krimi hátteréről, amíg még olvastok. De nem véletlenül esett rájuk a választás. A kiejtésről annyit, hogy magyarul hsziungnu átírásban is szerepel, de hallottam kiejtve sziungnu és hiungnu formában is. Szerencséjük van azoknak, akik nem szeretik a nyelvtörőket, hiszen szokás őket ázsiai hunoknak is nevezni, annak ellenére, hogy semmi bizonyított kapcsolat nincs köztük és Attila hunjai között. A hunokkal való rokonságról könyvtárnyi irodalmat lehetne írni és ezt teszik is. Röviden legyen elég annyi, hogy amikor nagyobb nomád népekről beszélünk, mint a xiungnuk, a hunok, vagy később Dzsingisz-kán mongoljai, akkor nem egy egységes népre kell gondolni, hanem egy sok pici törzsből álló tömegre, aminek a vezető rétege volt hun vagy mongol. Ezért is nehéz a vérrokonok keresése. Ráadásul a nomádoknak meg volt az a rossz szokása, hogy vagy nem írtak, vagy csak keveset. Ezért kell a külföldi forrásokra támaszkodni, ázsiai nomád népeknél leginkább kínaiakra. Ez némi hibaszázalékkal jár. A görögöknek például mindenki szkíta volt, aki keletről jött és lóról nyilazott. Hmm, nem ismerős ez valakinek valahonnan? �

Eddig rendben van, de mit csináltak azon kívül, hogy nomádok voltak? Miért érdekesek? Hát leginkább azért, mert komoly hatással voltak déli szomszédjaikra, a kínaiakra. Sokat kereskedtek, mert a nomádok kétféle módon szerezték be mindazt, amit nem tudtak előállítani. Vagy raboltak, vagy kereskedtek. A kereskedést persze úgy kellett érteni, hogy finoman jelezték, hogy venni akarnak ezt-azt, és aki nemet mond, azokat megtámadják. Ezt a meglehetősen hatásos módszert akarták a Han-dinasztia alatt a kínaiak azzal kicselezni, hogy követeket küldtek nyugatra, hogy szövetségeseket szerezzenek. Maguktól azért nem tudtak vereséget mérni a xiungnukra, mert se a nomád harcmodorhoz se az arra specializálódott lovakhoz nem voltak hozzászokva. Kellettek nekik saját nomádok. Ezek az expedíciók vezettek a Selyemút kialakításához. Később a Han-dinasztia hanyatlásakor az enyhén Mardekáros Cao Cao tábornok xiungnu lovasokat szervezett be a seregébe. Talán nem véletlen, hogy végül az ő fia döntötte meg a Han-dinasztiát.

Na és Mulan? A rajzfilm csak hunokként utal rájuk, de egy fontos bizonyíték benne maradt. Emlékeztek, hogy is hívták a vezérüket? Shan Yu. Nos a helyzet az, hogy ez nem a neve. A xiungnuknál a shan yu a vezér rangja volt. Náluk még nem volt kán vagy kagán (nagy kán). Azt a Zsuan Zsuanok, az eredeti Mulan ballada és az élőszereplős film gonoszai vezették be.

Na és a kézirat? Azzal mi történt? Olvassátok tovább a Lopott Tollakat hátha a nyomára akadtok!


Írta: Szűcs Balázs

Címkék: lopott tollak